| Manufacturer Part Number: | CRG0603F51K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 51K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F51K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F51K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622964-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 51k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 5,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F51K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F51K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F51K is new and unused, you can buy CRG0603F51K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F51K.
| 450LLE6.8MEFC10X20 | 6.8µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 20000 Hrs @ 105°C | 450LLE6.8MEFC10X20.pdf | |
| ECA-2DM010 | 1µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-2DM010.pdf | |
| MALREKE05JG322L00K | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 482 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | MALREKE05JG322L00K.pdf | |
| ESMH800VSN562MA35S | 5600µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 44 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH800VSN562MA35S.pdf | |
| MAL205855472E3 | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 65 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL205855472E3.pdf | |
| 400MXG270MEFCSN35X25 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXG270MEFCSN35X25.pdf | |
| B43508B5337M67 | 330µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 370 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508B5337M67.pdf | |
| MLP331M420EB1C | 330µF 420V Aluminum Capacitors FlatPack 530 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MLP331M420EB1C.pdf | |
| MVH35VC101MJ10TP | 100µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 700 mOhm 2000 Hrs @ 125°C | MVH35VC101MJ10TP.pdf | |
| C3225X7R1H225K250AB | 2.2µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | C3225X7R1H225K250AB.pdf | |
| C3216X7S2A225M160AB | 2.2µF 100V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7S2A225M160AB.pdf | |
| GRM21BR61A226ME44L | 22µF 10V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | GRM21BR61A226ME44L.pdf | |
| CGB2A1JB1E105M033BC | 1µF 25V Ceramic Capacitor JB 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | CGB2A1JB1E105M033BC.pdf | |
| C3216C0G1H682K060AA | 6800pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216C0G1H682K060AA.pdf | |
| CL03C2R7BA3GNNC | 2.7pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CL03C2R7BA3GNNC.pdf |