| Manufacturer Part Number: | CRG0603F20K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 20K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F20K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F20K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622881-2 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 20k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F20K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F20K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F20K/10 is new and unused, you can buy CRG0603F20K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F20K/10.
| EEE-FK1A330AR | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A330AR.pdf | |
| UUR0J221MCL6GS | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | UUR0J221MCL6GS.pdf | |
| UMA0J470MDD1TP | 47µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UMA0J470MDD1TP.pdf | |
| 450HXG220MEFCSN30X30 | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 450HXG220MEFCSN30X30.pdf | |
| UVR2E220MHD1TO | 22µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2E220MHD1TO.pdf | |
| 226SML6R3M | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 21.1 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | 226SML6R3M.pdf | |
| 6.3YXJ330M6.3X11 | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 6.3YXJ330M6.3X11.pdf | |
| 16TWL10KEFC6.3X11 | 10µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16TWL10KEFC6.3X11.pdf | |
| UKT1C470MDD | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UKT1C470MDD.pdf | |
| MAL203859331E3 | 330µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203859331E3.pdf | |
| MAL211917221E3 | 220µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 650 mOhm @ 100Hz 8000 Hrs @ 125°C | MAL211917221E3.pdf | |
| B43254A4187M | 180µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A4187M.pdf | |
| B41690A8208Q7 | 2000µF 63V Aluminum Capacitors Axial, Can 44 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A8208Q7.pdf | |
| B43501B9567M62 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9567M62.pdf | |
| B43511C4158M | 1500µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 60 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B43511C4158M.pdf |