| Manufacturer Part Number: | CRG0603F180K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622860-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 180k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 200,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F180K is new and unused, you can buy CRG0603F180K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F180K.
| ELXY100ELL331MH12D | 330µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | ELXY100ELL331MH12D.pdf | |
| EKMG251ELL2R2MF11D | 2.2µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | EKMG251ELL2R2MF11D.pdf | |
| LQS2G271MELZ50 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQS2G271MELZ50.pdf | |
| EFL-160ELL470MF05D | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | EFL-160ELL470MF05D.pdf | |
| UPA1E122MHD1TO | 1200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPA1E122MHD1TO.pdf | |
| EKZN6R3ELL223MM40S | 22000µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKZN6R3ELL223MM40S.pdf | |
| LGR2E102MELC45 | 1000µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C | LGR2E102MELC45.pdf | |
| EEE-1VA100AR | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C | EEE-1VA100AR.pdf | |
| UFG1E220MDM | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1E220MDM.pdf | |
| URZ0J101MDD1TA | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | URZ0J101MDD1TA.pdf | |
| 25ZLH390MEFCTA8X16 | 390µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | 25ZLH390MEFCTA8X16.pdf | |
| MAL203637689E3 | 68µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 85°C | MAL203637689E3.pdf | |
| EKXG351ETE220MK20S | 22µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKXG351ETE220MK20S.pdf | |
| B43540E2397M80 | 390µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 190 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540E2397M80.pdf | |
| E82D500VGS822AA50T | CAP ALUM 8200UF 50V RADIAL | E82D500VGS822AA50T.pdf |