| Manufacturer Part Number: | CRG0603F100K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0603F100K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0603F100K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622827-2 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0603 | |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | |
| Height | 0.022" (0.55mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0603F100K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0603F100K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0603F100K/10 is new and unused, you can buy CRG0603F100K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0603F100K/10.
| ECA-1HM2R2 | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ECA-1HM2R2.pdf | |
| EEE-HD1C101AP | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C | EEE-HD1C101AP.pdf | |
| UMW1H3R3MDD1TP | 3.3µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UMW1H3R3MDD1TP.pdf | |
| EEE-HAH470XAP | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HAH470XAP.pdf | |
| 10TZV56M6.3X6.1 | 56µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | 10TZV56M6.3X6.1.pdf | |
| UPV1H330MGD1TA | 33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1H330MGD1TA.pdf | |
| 400SAW33MEFCGC16X20 | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 400SAW33MEFCGC16X20.pdf | |
| 672D107F015CD5D | 100µF 15V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.35 Ohm @ 120Hz | 672D107F015CD5D.pdf | |
| 678D158M6R3DM5O | 1500µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can | 678D158M6R3DM5O.pdf | |
| B43540A9227M | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 290 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43540A9227M.pdf | |
| B43501B9277M80 | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 250 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501B9277M80.pdf | |
| E92F401VSN271MR40T | 270µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 339 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C | E92F401VSN271MR40T.pdf | |
| EKMH201VNN182MA45T | 1800µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN182MA45T.pdf | |
| ESMH401VNN681MA50T | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 366 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VNN681MA50T.pdf | |
| E32D800HPS103MC67M | 10000µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D800HPS103MC67M.pdf |