| Manufacturer Part Number: | CRG0402J82K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 82K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402J82K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402J82K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 6-1622826-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 82k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402J82K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402J82K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402J82K is new and unused, you can buy CRG0402J82K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402J82K.
| UHW1V102MHD | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | UHW1V102MHD.pdf | |
| UWT1HR33MCL2GB | 0.33µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UWT1HR33MCL2GB.pdf | |
| EEE-HAA471UAP | 470µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | EEE-HAA471UAP.pdf | |
| LNY2G222MSEG | 2200µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | LNY2G222MSEG.pdf | |
| MALREKB05AA168L00K | 6.8µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 15.6 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | MALREKB05AA168L00K.pdf | |
| SLP472M063C9P3 | 4700µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 85 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | SLP472M063C9P3.pdf | |
| ELBG350EC3672AM40S | 6700µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELBG350EC3672AM40S.pdf | |
| EKMW421VSN561MA35S | 560µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMW421VSN561MA35S.pdf | |
| 36DX312F450DJ2B | 3100µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX312F450DJ2B.pdf | |
| UVR1J681MHA | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR1J681MHA.pdf | |
| B41821A8336M | 33µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 6 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | B41821A8336M.pdf | |
| GRM32DR71H335KA88L | 3.3µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GRM32DR71H335KA88L.pdf | |
| CGJ6M3X7S2A475K200AA | 4.7µF 100V Ceramic Capacitor X7S 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | CGJ6M3X7S2A475K200AA.pdf | |
| C0805C470K1GACTU | 47pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C470K1GACTU.pdf | |
| C0603X6S1A154M030BC | 0.15µF 10V Ceramic Capacitor X6S 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0603X6S1A154M030BC.pdf |