| Manufacturer Part Number: | CRG0402J18K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402J18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402J18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1622826-6 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402J18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402J18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402J18K is new and unused, you can buy CRG0402J18K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402J18K.
| ESK228M025AL4EA | 2200µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESK228M025AL4EA.pdf | |
| ESMG250ELL332MN20S | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG250ELL332MN20S.pdf | |
| UPJ1E820MED1TD | 82µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ1E820MED1TD.pdf | |
| MAL216099106E3 | 680µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 150°C | MAL216099106E3.pdf | |
| UCJ1E220MCL1GS | 22µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 14 Ohm 2000 Hrs @ 125°C | UCJ1E220MCL1GS.pdf | |
| MAL213814222E3 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Axial, Can 220 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | MAL213814222E3.pdf | |
| LLS1J682MELA | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | LLS1J682MELA.pdf | |
| 100YXJ1M5X11 | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 100YXJ1M5X11.pdf | |
| 380LQ820M450H022 | SNAPMOUNTS | 380LQ820M450H022.pdf | |
| TVA1700 | 1µF 450V Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1700.pdf | |
| B43305A2397M62 | 390µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 320 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2397M62.pdf | |
| LGY2G121MELA | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 7000 Hrs @ 105°C | LGY2G121MELA.pdf | |
| B43601F2567M67 | 560µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601F2567M67.pdf | |
| B43305A2827M87 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 150 mOhm @ 100Hz 2000 Hrs @ 85°C | B43305A2827M87.pdf | |
| B43508D2827M60 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 140 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43508D2827M60.pdf |