| Manufacturer Part Number: | CRG0402J150K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 150K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402J150K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402J150K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1622826-0 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 150k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402J150K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402J150K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402J150K/10 is new and unused, you can buy CRG0402J150K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402J150K/10.
| B41456B8689M | 68000µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5 mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C | B41456B8689M.pdf | |
| EEV337M6R3A9HAA | 330µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 340 mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C | EEV337M6R3A9HAA.pdf | |
| UVR2C3R3MED1TD | 3.3µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVR2C3R3MED1TD.pdf | |
| ECO-S1EP183CA | 18000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 35 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | ECO-S1EP183CA.pdf | |
| UWP1C330MCL1GB | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 85°C | UWP1C330MCL1GB.pdf | |
| UCZ1J151MNQ1MS | 150µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C | UCZ1J151MNQ1MS.pdf | |
| 50ML12MEFCT56.3X5 | 12µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ML12MEFCT56.3X5.pdf | |
| UFG1V330MEM1TA | 33µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | UFG1V330MEM1TA.pdf | |
| ELXV250ETD181MJC5S | 180µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | ELXV250ETD181MJC5S.pdf | |
| MAL203868101E3 | 100µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 3500 Hrs @ 85°C | MAL203868101E3.pdf | |
| MAL204218109E3 | 10µF 385V Aluminum Capacitors Axial, Can 15 Ohm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL204218109E3.pdf | |
| 827LBB160M2BG | 820µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 202.18 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | 827LBB160M2BG.pdf | |
| B43601A9477M67 | 470µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 230 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601A9477M67.pdf | |
| B41570E7159Q | 15000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 105°C | B41570E7159Q.pdf | |
| E36D351HPN123MEM9M | 12000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D351HPN123MEM9M.pdf |