| Manufacturer Part Number: | CRG0402J12K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402J12K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402J12K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622826-8 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 12k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402J12K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402J12K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402J12K/10 is new and unused, you can buy CRG0402J12K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402J12K/10.
| AFK227M2AR44T-F | 220µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 150 mOhm 5000 Hrs @ 105°C | AFK227M2AR44T-F.pdf | |
| DCMC562T450DF2B | 5600µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 28.8 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | DCMC562T450DF2B.pdf | |
| UVK1V221MPD | 220µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1V221MPD.pdf | |
| CGS203U050V4C | 20000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 21 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS203U050V4C.pdf | |
| EEU-EB2C101S | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2C101S.pdf | |
| UCY2W390MHD | 39µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | UCY2W390MHD.pdf | |
| LGY1H392MELA30 | 3900µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | LGY1H392MELA30.pdf | |
| 80ZLH33MEFCTA6.3X11 | 33µF 80V Aluminum Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C | 80ZLH33MEFCTA6.3X11.pdf | |
| AHA336M25D16B-F | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7 Ohm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C | AHA336M25D16B-F.pdf | |
| B41868W5227M | 220µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 228 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W5227M.pdf | |
| 10ZLH2200MEFCT810X20 | 2200µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | 10ZLH2200MEFCT810X20.pdf | |
| MALREKA00KS322S00K | 220µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 900 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00KS322S00K.pdf | |
| B43505A2227M67 | 220µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 580 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | B43505A2227M67.pdf | |
| MAL225621222E3 | 2200µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 211 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MAL225621222E3.pdf | |
| LAK2G101MELC20 | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAK2G101MELC20.pdf |