| Manufacturer Part Number: | CRG0402J120K/10 |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 5% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402J120K/10 Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402J120K/10 | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1622826-6 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402J120K/10 | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402J120K/10 is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402J120K/10 is new and unused, you can buy CRG0402J120K/10 TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402J120K/10.
| UMT1H010MCD2TP | 1µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMT1H010MCD2TP.pdf | |
| EEE-FK1A330UR | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-FK1A330UR.pdf | |
| UUX2E4R7MNL1GS | 4.7µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C | UUX2E4R7MNL1GS.pdf | |
| LGW2G561MELC45 | 560µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGW2G561MELC45.pdf | |
| ELXY350ELL152MK40S | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY350ELL152MK40S.pdf | |
| EEU-FR1C102LB | 1000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1C102LB.pdf | |
| EKYB160ELL222MK20S | 2200µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EKYB160ELL222MK20S.pdf | |
| EGPA250ELL182ML20S | 1800µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 34 mOhm 3000 Hrs @ 125°C | EGPA250ELL182ML20S.pdf | |
| EEE-HB1E6R8AR | 6.8µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C | EEE-HB1E6R8AR.pdf | |
| 16YXF47MEFCTA5X11 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16YXF47MEFCTA5X11.pdf | |
| UKL2AR15KDD1TA | 0.15µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL2AR15KDD1TA.pdf | |
| UPM2A010MDD | 1µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPM2A010MDD.pdf | |
| TVA1333 | Aluminum Capacitors Axial, Can | TVA1333.pdf | |
| 250MXG820MEFCSN25X45 | 820µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 250MXG820MEFCSN25X45.pdf | |
| 400USG330MEFCSN35X25 | 330µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C | 400USG330MEFCSN35X25.pdf |