| Manufacturer Part Number: | CRG0402F510K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 510K OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402F510K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402F510K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 7-1676480-0 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 510k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402F510K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402F510K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402F510K is new and unused, you can buy CRG0402F510K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402F510K.
| ESMH630VSN682MR40T | 6800µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH630VSN682MR40T.pdf | |
| B43254A5567M | 560µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | B43254A5567M.pdf | |
| UVP1V220MED1TD | 22µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVP1V220MED1TD.pdf | |
| EEU-FR1J221LB | 220µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | EEU-FR1J221LB.pdf | |
| 383LX681M400N052 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 244 mOhm 3000 Hrs @ 105°C | 383LX681M400N052.pdf | |
| UPS1E152MHD1TN | 1500µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | UPS1E152MHD1TN.pdf | |
| 860021380015 | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | 860021380015.pdf | |
| ESMG451ELL470MN25S | 47µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG451ELL470MN25S.pdf | |
| UMF1V100MDD | 10µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | UMF1V100MDD.pdf | |
| 16ZLK1500M10X25 | 1500µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | 16ZLK1500M10X25.pdf | |
| 477RZM035M1615 | 470µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 494 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 105°C | 477RZM035M1615.pdf | |
| LKS1E153MESA | 15000µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1000 Hrs @ 85°C | LKS1E153MESA.pdf | |
| B43601C2827M80 | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 120 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43601C2827M80.pdf | |
| 672D227F050EN4D | 220µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can | 672D227F050EN4D.pdf | |
| MAL205016332E3 | 3300µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can - Solder Lug 53 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | MAL205016332E3.pdf |