| Manufacturer Part Number: | CRG0402F200K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 200K OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402F200K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402F200K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 3-1676480-0 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 200k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402F200K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402F200K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402F200K is new and unused, you can buy CRG0402F200K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402F200K.
| ELXY350ELL182ML30S | 1800µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXY350ELL182ML30S.pdf | |
| LQSW6181MELZ40 | 180µF 420V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LQSW6181MELZ40.pdf | |
| EKXJ401ELL101MU40S | 100µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C | EKXJ401ELL101MU40S.pdf | |
| UPV1C820MGD1TD | 82µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV1C820MGD1TD.pdf | |
| ELXZ250ELL562MM40S | 5600µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 8000 Hrs @ 105°C | ELXZ250ELL562MM40S.pdf | |
| 861141483004 | 120µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 861141483004.pdf | |
| UPW1V681MHD1TO | 680µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | UPW1V681MHD1TO.pdf | |
| MALREKA00AA133LM0K | 3.3µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 32.2 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | MALREKA00AA133LM0K.pdf | |
| MAL203027159E3 | 15µF 40V Aluminum Capacitors Axial, Can 11.7 Ohm @ 100Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL203027159E3.pdf | |
| 277KXM063MRP | 270µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 614 mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C | 277KXM063MRP.pdf | |
| B41231B7568M | 5600µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | B41231B7568M.pdf | |
| B41890A6188M | 1800µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 24 mOhm @ 10kHz 15000 Hrs @ 105°C | B41890A6188M.pdf | |
| 160MXG1200MEFCSN35X25 | 1200µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 160MXG1200MEFCSN35X25.pdf | |
| CGS103U016R2C | 10000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 33 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS103U016R2C.pdf | |
| 36DX192F150AC2A | 1900µF 150V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 1000 Hrs @ 85°C | 36DX192F150AC2A.pdf |