| Manufacturer Part Number: | CRG0402F18K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 18K OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402F18K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402F18K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 2-1676480-1 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 18k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402F18K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402F18K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402F18K is new and unused, you can buy CRG0402F18K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402F18K.
| UVK1A333MRD | 33000µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK1A333MRD.pdf | |
| B43858F2476M | 47µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858F2476M.pdf | |
| LNK2H332MSEH | 3300µF 500V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C | LNK2H332MSEH.pdf | |
| UFW2AR22MDD | 0.22µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW2AR22MDD.pdf | |
| UBW1H470MPD1TA | 47µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 135°C | UBW1H470MPD1TA.pdf | |
| MALREKB00FG310M00K | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | MALREKB00FG310M00K.pdf | |
| B41858D7158M | 1500µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 30 mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C | B41858D7158M.pdf | |
| LLG2D152MELB35 | 1500µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | LLG2D152MELB35.pdf | |
| E36D400LPN103TA92M | 10000µF 40V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D400LPN103TA92M.pdf | |
| MAL250036123E3 | 12000µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 13 mOhm @ 120Hz 3000 Hrs @ 85°C | MAL250036123E3.pdf | |
| 381EL122M200A042 | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 105°C | 381EL122M200A042.pdf | |
| AVGA107M06D16T-F | 100µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 7.46 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C | AVGA107M06D16T-F.pdf | |
| GRM1555C1H5R1CA01D | 5.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | GRM1555C1H5R1CA01D.pdf | |
| GRM0225C1E9R6CA03L | 9.6pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | GRM0225C1E9R6CA03L.pdf | |
| C0805C220J5GACAUTO | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C0805C220J5GACAUTO.pdf |