| Manufacturer Part Number: | CRG0402F15K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 15K OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402F15K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402F15K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1-1676480-5 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 15k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402F15K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402F15K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402F15K is new and unused, you can buy CRG0402F15K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402F15K.
| LGU2D122MELC | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | LGU2D122MELC.pdf | |
| LAQ2D471MELB25 | 470µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | LAQ2D471MELB25.pdf | |
| UUP0J220MCL1GS | 22µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C | UUP0J220MCL1GS.pdf | |
| PEH200PO5220MU2 | 22000µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 15 mOhm @ 100Hz 15000 Hrs @ 85°C | PEH200PO5220MU2.pdf | |
| UKL1C471MPD1TD | 470µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UKL1C471MPD1TD.pdf | |
| 16PK47MEFCTA5X11 | 47µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 16PK47MEFCTA5X11.pdf | |
| URS1A470MDD | 47µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | URS1A470MDD.pdf | |
| UMV1E330MFD | 33µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UMV1E330MFD.pdf | |
| UPJ2D100MPD | 10µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPJ2D100MPD.pdf | |
| UCX1C101MCL1GS | 100µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can - SMD 200 mOhm 2000 Hrs @ 135°C | UCX1C101MCL1GS.pdf | |
| B41868W3568M | 5600µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm @ 10kHz 1000 Hrs @ 150°C | B41868W3568M.pdf | |
| ELXG630VNN222MA25T | 2200µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 5000 Hrs @ 105°C | ELXG630VNN222MA25T.pdf | |
| ESMH401VSN221MR30S | 220µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 1.13 Ohm 2000 Hrs @ 85°C | ESMH401VSN221MR30S.pdf | |
| MAL215926121E3 | 120µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 1.6 Ohm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL215926121E3.pdf | |
| 39D256F350GJ6 | 25µF 350V Aluminum Capacitors Axial, Can 500 Hrs @ 85°C | 39D256F350GJ6.pdf |