| Manufacturer Part Number: | CRG0402F120K |
|---|---|
| Manufacturer: | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 120K OHM 1% 1/16W 0402 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | CRG0402F120K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-CRG0402F120K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 1676480-7 Statement of Compliance RoHS 2 Statement | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors | |
| Series | CRG, Neohm | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 120k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.063W, 1/16W | |
| Composition | Thick Film | |
| Features | - | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0402 | |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | |
| Height | 0.016" (0.40mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Standard Package | 10,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | CRG0402F120K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
CRG0402F120K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of TE Connectivity AMP Connectors all series components. The condition of CRG0402F120K is new and unused, you can buy CRG0402F120K TE Connectivity AMP Connectors with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for CRG0402F120K.
| ESMH350VSN273MA50T | 27000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C | ESMH350VSN273MA50T.pdf | |
| EEU-EB2D220 | 22µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | EEU-EB2D220.pdf | |
| UFW1C153MRD | 15000µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UFW1C153MRD.pdf | |
| E36D201LPN822TDB7M | 8200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 19 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D201LPN822TDB7M.pdf | |
| 400MXK680MEFCSN30X45 | 680µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 105°C | 400MXK680MEFCSN30X45.pdf | |
| UVK2C100MPD1TA | 10µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | UVK2C100MPD1TA.pdf | |
| USL1C330MDD | 33µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 85°C | USL1C330MDD.pdf | |
| B43858A1226M | 22µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | B43858A1226M.pdf | |
| MAL215252339E3 | 33µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | MAL215252339E3.pdf | |
| 30D107G012CC5A | 100µF 12V Aluminum Capacitors Axial, Can 2000 Hrs @ 85°C | 30D107G012CC5A.pdf | |
| EKMH201VNN122MA40S | 1200µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 207 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH201VNN122MA40S.pdf | |
| E32D251HLN332MC79M | 3300µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 41 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | E32D251HLN332MC79M.pdf | |
| MAL210455222E3 | 2200µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 61 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL210455222E3.pdf | |
| C1608X6S1A106M080AC | 10µF 10V Ceramic Capacitor X6S 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608X6S1A106M080AC.pdf | |
| C2012NP02A182J085AA | 1800pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | C2012NP02A182J085AA.pdf |