| Manufacturer Part Number: | 173D825X5020W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Tantalum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 8.2µF Molded Tantalum Capacitors 20V Axial 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | 173D825X5020W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-173D825X5020W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | 199D and 173D TANTALEX® Capacitors | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Tantalum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay Sprague | |
| Series | TANTALEX® 173D | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 8.2µF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage - Rated | 20V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Type | Molded | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Axial | |
| Size / Dimension | 0.180" Dia x 0.345" L (4.57mm x 8.76mm) | |
| Height - Seated (Max) | - | |
| Lead Spacing | - | |
| Manufacturer Size Code | W | |
| Features | General Purpose | |
| Lifetime @ Temp. | - | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | 173D825X5020W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
173D825X5020W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of 173D825X5020W is new and unused, you can buy 173D825X5020W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for 173D825X5020W.
| EEU-TP1V102B | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 29 mOhm 5000 Hrs @ 125°C | EEU-TP1V102B.pdf | |
| 35ZT150M10X12.5 | 150µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 125°C | 35ZT150M10X12.5.pdf | |
| MAL213963221E3 | 220µF 6.3V Aluminum Capacitors Nonstandard SMD 1.7 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | MAL213963221E3.pdf | |
| B43252B9826M | 82µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B9826M.pdf | |
| WBR150-35A | 150µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 2.95 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | WBR150-35A.pdf | |
| B43504A2827M | 820µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 160 mOhm @ 100Hz 3000 Hrs @ 105°C | B43504A2827M.pdf | |
| 450HXC180MEFCSN35X25 | 180µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | 450HXC180MEFCSN35X25.pdf | |
| 53D123G035JT7 | 12000µF 35V Aluminum Capacitors Axial, Can 1000 Hrs @ 85°C | 53D123G035JT7.pdf | |
| E36D500HPN473MC79M | 47000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 9.7 mOhm 2000 Hrs @ 85°C | E36D500HPN473MC79M.pdf | |
| B43740A4109M7 | 10000µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 11 mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C | B43740A4109M7.pdf | |
| KXG160VB151M16X20LL | 150µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C | KXG160VB151M16X20LL.pdf | |
| C1608C0G1H561J080AA | 560pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C1608C0G1H561J080AA.pdf | |
| CL10C220FB8NNNC | 22pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CL10C220FB8NNNC.pdf | |
| CC0805KKX7RYBB103 | 10000pF 250V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KKX7RYBB103.pdf | |
| C1220X7R1H103M085AC | 10000pF 50V Ceramic Capacitor X7R 0508 (1220 Metric) 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm) | C1220X7R1H103M085AC.pdf |